Çocuk Külotlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

avatar of getirgiy
Enes Abdukaya

4 Aralık 2022

Çocuklar gelişim çağında olduklarından dolayı olası enfeksiyonlara karşı külot tercihi ve temizliği önemlidir. İlk adımda pamuklu ürünlerin tercih edilmesine özen gösterilmeli ve çocukların içinde kendilerini rahat hissettikleri külotlar tercih edilmelidir.

Hijyen konusuna değinecek olursak yüksek sıcaklıkta yıkanmalı ardından soğuk suda bekletilmeli ve tekrar sıcak suda yıkanmalıdır. Deterjandan iyice arındırılmış olması için bu işlemi tekrarlamak yeterli sonucu verecektir. Temiz yıkanmış külotlar giymeye hazır hale geldiğinde ise kullanmadan önce yüksek buharda ütülenmelidir. Bunun sebebi buharın mikropları önlemesidir.

Ve son olarak çocuklarda tuvalet alışkanlığının başlaması ile birlikte kullanılmaya başlanan külotlar bez rahatlığını da verebilmeli tercihler buna göre yapılmalı.

Erkek Çocuk Külot Modelleri

Çocukların tuvalet alışkanlıklarını kazanmalarıyla beraber iç çamaşırları ile tanışma süreçleri başlar. Özellikle de külotlar ile tanışırlar. Erkek çocuk külotlarını eğlenceli hale getirmek için ise çeşitli çizgi film karakterleri kullanılıp çocukların külotlara alışması kolaylaştırılabilir.

Bezi yeni bırakan çocuklarda alıştırma külotlarından destek alınabilir. Alıştırma külotlarının temel mantığı çocuklar altına kaçırdığında ıslaklık hissini vererek onları rahatsız eder ve tuvaletleri geldiğinde tuvalete gitmeleri gerektiğinin mesajını verir. Böylece tuvalet eğitimine katkısı bulunur.

Geceye uygun olan alıştırma külotlarında ise emicilik bir tık daha fazladır bu sebeple daha az rahatsızlık hissi verecektir. Neticede yine az miktarda bir rahatsızlık hissi vereceğinden tuvalet eğitimize katkıda bulunmuş olacaktır.

Üstelik alıştırma külotlarında emicilik olmamasına rağmen bacak kısımlarındaki lastiğin sık olması dolayısıyla dışarıya sızıntı vermez. Yalnızca çocuğunuzun hissedeceği kadar ıslaklık kalmış olur.

Çocuk külotlarında çok fazla bir seçenek bulmamasına karşılık en çok satan ve en kullanışlı olan çocuk külotları slip külotlardır.

Çıtçıtlı kadın atletleri diğer kadın atlet çeşitlerine göre daha fonksiyonel olduğunu söyleyebiliriz. Çok daha kullanışlı ve rahatlık açısından en çok tercih edilen kadın atletlerindendir. Çoğunlukla kış mevsimi için elverişlidir.

Slipler genelde paçasızdır ve bedeni sıkıca saracak şekilde üretilir rahatlığı da buradan gelir. Hareket özgürlüğünü kısıtlamadan aynı zamanda daha derli toplu kullanım sunmayı amaçlar.

Bu nedenle çocuklarda slip külot tercih edilmesi önemlidir. Henüz yeni kullanılmaya başlandığı ve ilk deneyimler olduğu için çocuğun vücuduyla bir bütün olması aynı zaman da onu rahatsız etmemesi ve konfor sağlaması açısından silip külotlar her zaman bir adım öndedir.

Kız Çocuk Külot Modelleri

Kız çocuklarda bir iç giyim ürünü olarak genelde külot tercih edilir. Genel olarak külotlar bez formunda oldukları için bezi yeni bırakan bebeklerde ve çocukluk döneminde geçişte çocukların o bez rahatlığı aradığını görürüz.

Renk ve desen konularında çocuksu ve eğlenceli üretimler yapılır. Beraberinde her zaman ve her yaş aralığında sadelikten ve tek düzelikten yana olanların sayısı oldukça fazladır. Bu durum iç çamaşırları için de geçerlidir ve çoğunlukla en çok tercih edilen modeller her zaman için düz, sade ve zamansız parçalardır denilebilir.

Kız çocuk külotları için çok fazla bir özellik aranmaz ancak sağlık her şeyden önce geldiği için her zaman ve her koşulda kumaş kalitesinin önemine vurgu yapmak durumundayız. Özellikle çocukluk çağında gelişim dolayısıyla daha hassas olabilecekleri için çok daha dikkatli olunmalıdır.

Kız çocuk külotlarında kesinlikle bu ham maddeden üretilen ürünleri tercih etmeyiniz. Nedir bu ham madde?

Polyester.

Polyester kumaş bütün kumaş tiplerini baz aldığımızda en riskli kumaş türüdür diyebilir. Çünkü naylon ve plastikten üretilmektedir ve takdir edersiniz ki insan sağlığına olumlu bir etkisi yoktur. Olumlu bir etkisi olmadığı gibi insan vücuduna da zarar vermesi yüksek olasılıktadır. Bu nedenle polyester kumaştan üretilen ürünleri tercih etmemeliyiz.

Özellikle de söz konusu çocuklarımız ve onların sağlığı ise kız çocuk külot kuması için %100 pamuktan üretilen ürünleri tercih etmek sağlık açısından da belli başlı olumsuzlukların önüne geçebilir. Bu da bizleri mutlu eder.

Kız çocuk külotlarında bir diğer önemli husus ise gün içerisindeki rahatlıktır. Rahatlıkta en az sağlık kadar önemli bir yer tutar. Çocuklar yetişkinlere nazaran daha hareketlidir ve gün içerisinde tercih ettikleri kıyafet ve iç giyim ürünleri de bu hareketliliğe eşlik edebilir durumda olmalıdır. O nedenle çocuğumuzun onu sıkmadan bir parçası haline gelebilecek ve cildinin hava almasına yardımcı olacak, üzerine giydiğinde onu özgür hissettirecek standartlara sahip olmalıdır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR